Anotacija:

Knyga „Laisvę lokiams!“ – pirmasis John Irving romanas, pirmą kartą išleistas 1968 metais. Šį „šelmių romaną“ rašytojas sukūrė baigęs studijas Vienoje, remdamasis savo prisiminimais apie Austrijos sostinę ir maištingąjį septintojo dešimtmečio austrų jaunimą.

1967-aisiais Grafas ir keistuolis motociklų mechanikas bei filosofas Zigis, du Vienos studentai, susimoko praleisti egzaminus ir nusprendžia motociklu pakeliauti po Austriją. Jaunuolių mintyse ypatingas planas – „Didysis žvėrių išlaisvinimas iš zoologijos sodo“.

Taigi draugužiai trankosi po Austrijos kalnus ir slėnius, keliaudami sutinka merginų ir keistų gyvūnų, psichopatų ir filantropų, susiduria su nuožmia realybe ir neįtikėtinomis fantazijomis. Grafas ir Zigis net nenumano, kad jų didelius planus ištiks labai netikėta atomazga….

    Iki pradedant skaityti „Laisvę lokiams!“ turėjau vaizdinį, kad J. Irving mano vienas iš mėgstamiausių rašytojų, nes kelionę su juo pradėjau vos susipažinusi su Garpu. Ir tada tai buvo kažkas nerealaus, drąsaus, su kuo literatūroje dar nebuvau susidūrusi, nes mokyklos siūlomas literatūros sąrašas būdavo nykokas.

Dabar po tiek laiko, galiu teigti, kad Irving‘as įvedė mane į suaugusiųjų literatūrą ir padarė tikrai įsimintiną pradžią.

Turiu visas Irving‘o knygas, tiesiog nusprendžiau skaityti jas pagal parašymo metus ir augti kartu su rašytoju. Pirma –„Laivę lokiams!“, kuri mane šiek tiek nuvylė, paviršutiniška, miglota, vietomis šokinėjančios mintys, bet džiugino visas antras skyrius ( dalis), kuriame aprašomas II – asis pasaulinis karas iš Austrijos pusės. Ši dalis man atskleidė dar nei filmuose, nei knygose negirdėtą nematytą karo pusę. Istorijos pamokos mane nuolat maloniai nuteikia, ypač kai rašytojas pasidomi ir nepagaili laiko patyrinėti laikotarpį apie kurį rašo. Įsiminė viena citata, kai vienas veikėjas rašė apie save rašto darbą, o profesorius tiesiog atmetė jį kaip netinkamą, nes : „daktaras pernelyg laikosi rusų ir amerikiečių požiūrio, tvirtindamas, jog nepaminėjus milijonų žuvusių žydų, karo žiaurumų vaizdas negali būti išsamus“.

Taip pat knygoje įsiminė vienas faktas, kad veikėjai bando pakartoti gyvūnų išlaisvinimą iš Vienos zoologijos sodo, kas jau buvo pirmą kartą atlikta po karo apie 1945 metais. Domėjausi, ar tai išgalvotas faktas, ar realus, bet ką radau, tai buvo, kad 1945 metai Vienos zoologijos sodą bombardavo ir daug žvėrių buvo sužeisti, kai kurie sužaloti mirtinai, bet žinoma pasitaikė, kurie paspruko į laisvę, tad kareiviams teko juos šaudyti, kad žvėrys nepultų žmonių.

Knyga linksma, šmaikšti, bet dar tokia netvirta, neužtikrinta, atrodo trūksta svarumo žodžiuose. Tai sekanti knyga – „Vandens metodas“ ir nauji nuotykiai su Irving‘u.

Knygoje aprašomas akiniuotasis lokys

Reklama